تبلیغات
بانك تاریخ - بیوگرافی اعضای تلویزیون فارسی بی ‌بی‌ سی
بانك تاریخ
اینجا بانك تاریخ است ؛ و تجربه پول های آن ؛ سرمایه ات را به كار نگیری ، دیگران از آن وام خواهند گرفت!
نوشته شده در تاریخ جمعه 18 آذر 1390 توسط سعید میهن بلاگ | نظرات ()

 

 

صادق صبا، مدیر رادیو، تلویزیون و وب‌گاه بی ‌بی‌ سی فارسی است. وی متولد رشت و كارشناسی حقوق خود را از دانشگاه تهران و كارشناسی ارشد و دكترای خود را از انگلستان گرفته است. او بیش از 20 سال است كه در بی بی سی كار می‌كند. صبا پیش از این، عضویت در سازمان چریك‌های فدایی خلق را نیز داشته است.
ـ پونه قدوسی، روزنامه‌نگار ایرانی است. وی در بخش فارسی بی. بی. سی فعالیت می‌كند و به همراه سیاوش اردلان و ستار سعیدی یكی از مجریان برنامه‌ی نوبت شماست. پونه قدوسی علاوه بر مجری‌گری تلویزیون در رادیو بی. بی. سی نیز گویندگی می‌كند. او تا چند سال پیش در ایران زندگی می‌كرده است. خانم پونه قدوسی متولد 1360 از خانواده‌ای مذهبی است و گفته می‌شود برادرزادة شهید آیت‌الله علی قدوسی دادستان كل انقلاب اسلامی است. نامبرده با وجود اصالت خانوادگی وارد عرصه‌ی خدمتگزاری به بریتانیا شده كه هیچ سنخیتی با خاندان ایشان ندارد.
ـ سیاوش اردلان روزنامه‌نگار ایرانی متولد 1357 است كه در بخش فارسی بی. بی. سی فعالیت می‌كند. وی مدت زیادی با رادیو فردا ارگان سازمان سیا كار می‌كرد و سپس در بخش فارسی بی. بی. سی مشغول به كار شد.
ـ ستار سعیدی، روزنامه‌نگار افغان و یكی از مجریان تلویزیون فارسی بی. بی. سی است. ستار سعیدی در سال 1354 در شهر هرات افغانستان متولد شد. او در مشهد از سال 1377 در برخی نشریات ایرانی و نشریات مهاجرین افغان فعالیت داشت. در سال 1381 به هرات رفت و با نشریه‌ی آوای نو همكاری داشت. پس از مدتی به عنوان خبرنگار بی. بی. سی ابتدا در كابل و سپس در لندن داشت. اما به علت اینكه فارسی را با لهجه‌ی ایرانی صحبت می‌كرد، فعالیت او بیشتر در وب‌سایت خبری بی. بی. سی فارسی بود.
ـ سینا مطلبی و فرناز قاضی‌زاده: سینا مطلبی، نویسنده‌ی وبلاگ روزنامه‌نگار 37 ساله كه به همراه همسرش فرناز قاضی‌زاده در كانال بی. بی. سی كار می‌كند. سینا مطلبی روزنامه‌نگار 4 مهر 1381 و پس از سه هفته بازداشت، آزاد شد و به همراه همسرش مورد توجه محافل اطلاعاتی بریتانیا قرار گرفتند. این زوج تا چند سال پیش در ایران و در روزنامه‌های عموماً اصلاح‌طلب فعالیت می‌كردند. سینا مطلبی كه در ایران پرونده‌ی بار قضایی دارد، ابتدا راهی هلند شد و پس از مدتی اقامت و همكاری با میز رسانه‌ی اطلاعات هلند، برای بازدهی بیشتر جذب سرویس اطلاعاتی انگلیس و كار در بی. بی. سی فارسی شد، نفوذ در بین روزنامه‌نگاران ناراضی ایرانی و شناسایی و جذب آنها برای همكاری در داخل ایران و حتی جذب آنها در لندن از جمله مأموریت‌های مطلبی است. فرناز قاضی‌زاده همسر مطلبی نیز به عنوان تهیه‌كننده و مجری در استخدام بی. بی. سی می‌باشد.
جمشید برزگر، رئیس رادیو و وب‌سایت بخش فارسی بی. بی. سی است.
ـ نادر سلطان‌پور خبرنگار و مجری ایرانی شبكه‌ی تلویزیونی بی. بی. سی فارسی می‌باشد. نادر سلطان‌پور با راه‌اندازی شبكه‌ تلوزیونی بی.بی. سی فارسی، به عنوان یكی از مجریان اصلی برنامه‌های خبری این شبكه معرفی شد. وی حرفه‌ی خبرنگاری را در یك هفته‌نامه به نام «صدای فارسی» در كانادا آغاز كرد كه در شهر اونتاریو برای فارسی زبانان ارائه می‌شد. سلطان‌پور از سال گذشته كه بی. بی. سی فارسی راه‌اندازی شد، به عنوان یك مجری اصلی كار خود را آغاز كرده و برنامه‌های سیاسی و مصاحبه با اشخاص برجسته‌ی سیاسی داخلی و خارجی را بر عهده دارد.
ـ جمال‌الدین موسوی، متولد ولایت بامیان افغانستان می‌باشد. اوكار خود را در سال 2001 در بی. بی. سی به عنوان روزنامه‌نگار در مجله آسیای مركزی بی.بی. سی شروع كرد. وی قبل از اینكه در بی. بی. سی مشغول به كار بشود، در هفته‌نامه‌ای كه برای مهاجرین افغان مقیم مشهد چاپ می‌شد كار می‌كرد. جمال‌الدین همچنین پروژه‌ای به نام UNHCR را مدیریت می‌كرد كه در جهت تربیت و تعلیم جوانان افغان برای خبرنگار شدن تلاش می‌كرد. او حرفه‌ی خود در بی. بی. سی را در سال 2001 با كار برای مجله‌ی آسیای میانه ‌بی. بی. سی در ایران و افغانستان شروع كرد و پیش از پیوستن به بی. بی. سی سردبیر هفته‌نامه‌ای برای پناهندگان افغان ساكن مشهد بود.
ـ ناجیه غلامی، در افغانستان از پدری كابلی و مادری هراتی به دنیا آمد. او وقتی سه ساله بود پدر و مادرش به ایران مهاجرت كردند. ناجیه كار رسانه‌ای خود را در سال 2001 به عنوان خبرنگار بی. بی. سی فارسی در مشهد شروع كرد و حرفه‌ی رادیویی و تلویزیونی خود را در سال 2001 به عنوان گزارشگر بی. بی. سی فارسی در شهر مشهد آغاز كرد.
ـ مهدی پرپنچی، مجری و گوینده‌ی سابق رادیو بی. بی. سی فارسی است. مهدی سابقه‌ی سردبیری رادیو بی. بی. سی فارسی را هم دارد.
ـ سیما علی‌نژاد، وی فرزند سیروس علی‌نژاد است. پدر او از روزنامه‌نگاران قدیمی است كه به مدد دخترش در این اواخر عمر افتخار همكاری با بی. بی. سی را یافته است. سیما علی‌نژاد حرفه‌ی خبرنگاری را در سال 1990 با فعالیت در چندین روزنامه ‌و مجله آغاز كرد. او در سال 1993 به عنوان خبرنگار و مجری به رادیو فارسی بی. بی. سی پیوست. او همچنین به عنوان ویراستار و ساخت برنامه‌های مستند در رادیو بی. بی. سی مشغول به كار شد. و بعدها مسئولیت ادیتوری سایت بی. بی. سی فارسی را بر عهده گرفت. در سال 2002 سیما از طرف B.B.C به افغانستان برده شد تا به تربیت خبرنگاران افغان بپردازد. او بعد از دو سال مجدداً به لندن برگشت. مسئولیت‌های او از گویندگی و سردبیری رادیو تا سردبیری سایت فارسی بی. بی. سی می‌باشد. وی هم‌اكنون به عنوان گوینده‌ی تلویزیون فارسی بی. بی. سی فعالیت دارد.
ـ آغابهزاد بلورچی، بهزاد بلور به قول خودش بچه‌ی محله‌ی بازار تهران است و در میان خود اهالی بی. بی. سی هم زیاد جدی گرفته نمی‌شود و بیشتر شبیه یك جوك است تا یك آدم حرفه‌ای. وی از طریق ترویج موسیقی رپ و لس‌آنجلسی سعی در نفوذ در بین جوانان ایرانی و خصوصاً اهالی موسیقی زیرزمینی دارد تا به این شكل اهداف بی. بی. سی فارسی را بهتر پی بگیرد. نمونه‌ی روشن آن هم كنسرت بی. بی. سی فارسی در ایام نوروز 88 در شهر دوبی بود، بارها از زبان ایشان شنیدیم: «این جوانان دیروز در زیرزمین‌ها بودند و امروز با كمك بی. بی. سی فارسی بر روی صحنه اجرا می‌كنند.»
ـ داریوش كریمی، سردبیر بخش گرد‌آوری خبر در تلویزیون فارسی بی. بی. سی است.
ـ لارا پطروسیان، پطروسیان از ارامنه‌ی مجیدیه‌ی تهران است و یكی از اعضای پر نفوذ تلویزیون بی. بی. سی فارسی است. لارا به همراه جمعی دیگر هدایت و آموزش روزنامه‌نگاران ایرانی را در دوره‌های تحت پوشش سازمان ملل بر عهده داشته است و اكنون در میز سردبیری بوده و در سیاست‌گذاری بخش‌های خبری نقش دارد. مسئولیت بخش چند رسانه‌ای سایت بی. بی. سی از جمله مسئولیت‌های قبلی او به شمار می‌رود.
ـ مسعود بهنود، بهنود متولد 28 مرداد 1325 تهران و كارش را به عنوان روزنامه نگار از سال 1342 شروع كرد و در روزنامه‌های متفاوتی از جمله آیندگان و تهران مصور كار كرده است. وی در فیلم سینمایی «خانه‌ی عنكبوت» به كارگردانی علیرضا داوودنژاد و نوشته‌ی مشترك مسعود بهنود با داوودنژاد در سال 1362 شركت كرد. مسعود بهنود در سال 1381 (2002) به بریتانیا مهاجرت كرد. بهنود پس از راه‌اندازی شبكه‌ی تلویزیونی بی. بی. سی بخش فارسی در دی ماه 87 با این شبكه همكاری دارد. مسعود بهنود به همراه ماشاءالله شمس‌الواعظین، وظیفه‌ی شناسایی و انتخاب و آموزش نیروهای جوان بی. بی. سی فارسی را از میان پسران و دختران روزنامه‌نگار ایرانی را برعهده داشته‌اند. مسئولیت فعلی وی خواندن روزنامه‌های یومیه‌ی تهران به مدت پنج دقیقه در بی. بی. سی است.
ـ نیما اكبرپور، اكبرپور متولد ششم اسفند 1353 در شهرستان لاهیجان است. تحصیلاتش را در رشته‌ی مهندسی كامپیوتر و در گرایش نرم‌افزار در دانشگاه آزاد لاهیجان به اتمام رسانده است. وی نوشتن را با وبلاگ‌نویسی آغاز كرده و در هفته‌نامه‌ی چلچراغ ادامه داده است. آخرین مسئولیتی كه در این هفته‌نامه داشته، معاونت سردبیری بود و در چند ماه آخر به عنوان جانشین سردبیر بوده است. نیما در حال حاضر در شبكه‌ی تلویزیونی بی. بی. سی فارسی به عنوان برنامه‌ساز و مجری برنامه‌ی كلیك با موضوع فناوری مشغول به كار می‌باشد. وی پیش از این علاوه بر هفته‌نامه‌ی چلچراغ، در ماهنامه‌ی دنیای كامپیوتر و ارتباط خبرگزاری ایسنا، نشریه‌ی الكترونیك زیگزاگ، ‌روزنامه‌ی قیام و رادیو جوان مشغول به كار بود.
ـ عنایت فانی، سردبیر و مجری برنامه‌های سیاسی تلویزیون فارسی است و در حال حاضر مجری دو برنامه‌ی «به عبارت دیگر» و «صفحه‌ی دو» در تلویزیون بی. بی. سی است.
ـ علی‌اصغر رمضانپور، معاون فرهنگی مسجد جامعی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمان اصلاحات است.

منبع: نقش انگلیس در فتنه 1388، مركز اسناد انقلاب اسلامی، ص 110 تا 115
طبقه بندی: رویداد تاریخ معاصر،